2770 East International Avenue Fresno, CA 93730  |  559.327.5000

Our Staff

Home  \  About  \  Our Staff

Administration

  
 
Joshua Shapiro, Ed.D.
CNEC Principal
Jonathan Bowns
CNEC Deputy Principal 
Laurel Graves 
CNEC Deputy Principal
[email protected]
      
 
Alicynne Chaney
Learning Director/AB/Drama/Forensics
Anthony Follis
Learning Director/Soc Sci/Band/Yearbook 
Katie Scalzo
Learning Director/Sci/Robotics/CTE/AP
[email protected]
      
 
Kaitlyn Vargas
Learning Director/Math/Visual Arts/AVID
 
Tom Wright
Learning Director/Student Services/Choir
 
Yvette Adams
Learning Director/Special Education
      
  
Coby Lindsey
CN Athletic Director 
 
  
Rob Streeter
GR Athletic Director 
 
  
Tim Simons
Asst. Athletic Director 
 
      
  
James DiSanto
CN Activities Director 
 
  
Katie Aiello
GR Activities Director 
 
  

Business Support Staff

  
 
Jill Lawley
CNEC Office Manager
Administrative Assistant to Dr. Shapiro 
Cathy Laskarzewski
CNEC ASB Finance
 
Genevieve Barnes
Administrative Assistant to Mr. Follis
[email protected] 
      
 
Janis Tatum
Administrative Assistant to Mr. Bowns
Jennifer Boman
Activities Administrative Assistant
Kamal Traxinger
Administrative Assistant to Mrs. Scalzo
[email protected]
      
  
Stacey Mansfield
Administrative Assistant to Mrs. Graves
 
  
Kelly Fourchy
Administrative Assistant to Mrs. Chaney
 
  
Kristy Todd
Athletics Receptionist
 
      
  
Lynn Wampler
Bronco Foundation Secretary
 
  
Mistie Burrow
Administrative Assistant to Mrs. Vargas
 
  
Stacey Belmont
Athletics Administrative Assistant
 
      
  
Sara Severson
ASB Finance/Data processing/Parking permit
 
  
Stephanie Rouse
Data Processing
 
  
Pawanjit Sidhu
Student Store

Counseling Department

  
 
Bryana Montemayor
Counselor 
Courtney Wilson
Head Counselor 
Jay Center
      
 
Joy Bennett
Counselor
Pat Gilbert
Counselor for Kerince Nguyen
Sean Ford
 
      
  
Soua Herr
Counselor
 
  
Tina Wood
Counselor
 
 
 
Candice Puentes
Career Center/Independent Study
[email protected] 
 
 
      
 
Linda Harris
Counseling Center Administrative Assistant
[email protected] 
 
 
    

Registrars

  
 
Cyndi Massa
CN Registrar  (559) 327-5013 
Shaleece Covington
GR Registrar  (559) 327-5088

Student Services

  
 
Tom Wright
Learning Director 
Hubert Alvarez
Student Relations Liaison 
Lindsay Bandy
Student Relations Liaison
[email protected]
      
 
Jenn Banks
Truancy Officer
Stephen Chafi
Student Relations Liaison
Mariela Fregoso
Campus Monitor
[email protected] 
      
  
Bobby Higgins
Campus Monitor
 
  
Matthew Gay
Student Relations Liaison
 
  
Karen Johnson
Guidance Learning Specialist
 
      
  
Rozene Mason
Student Services Receptionist
 
  
Lee Ness
GR School Resource Officer
 
  
Karen Sieperda
Administrative Assistant
 
      
  
Michael Silvas
Student Relations Liaison
 
  
Justin Steinhardt
CN School Resource Officer
 
  

Transition Team

  
 
Kevin Miller
CNEC Transition Team Coordinator
Gary Omi
CNEC Transition Counselor
Brett Constable
CN Transition SRL
[email protected]
      
 
Angela Marshall
Transition SRL
Kevin Robinson
Transition SRL
Michelle Tolbert
Transition SRL
[email protected]
      
 
Brenda Forbes
Transition SRL
 
Jena Toews
Transition SRL
 
 
Rainie Brown
Transition SRL
      
  
Natalie Avadis
Transition IA
 
 
Marissa Medina
Transition IA
[email protected]  
 
 
 

Health Services and Student Emotional Support

  
 
Loretta Rocha-Newman
CN Nurse
 
Grazia Tragitt
CN Health Aide
 
Kayleigh Moranda
      
 
Irene Benavides
GR Health Aide
Julie Barrett
Psychologist
 
Cy Hiyane
GR Psychologist
[email protected]
 
      
 
Holly Ensign
Psychologist
 
Denise Segal
Pyschologist
 
 
 
Rebecca Long
GR FLS Psychologist
[email protected] 
 
 
      
 
 
Paneet Bath
CN Autism Psychologist
[email protected]
 
 
  
Curtis Ranieri
 
 
  

Attendance Office

  
 
Glenda Hedrick
Attendance/Independent Study
(559) 327-5078 
Sandy Tenney
Attendance
(559) 327-5011 
Jennie Roberto
Attendance
(559) 327-5012
[email protected]
      
 
Carisa Hutchings
Receptionist
(559) 327-5010 

Library Staff

  
 
Laura Collins
LMT
Shannon Gonzales
Library Tech
Melissa Ruiz
Library Tech

Teachers by Department

7th Grade Academic Block

  
 
Alyssa Albee
7th Grade AB 
Website
Jill Drilling
7th Grade AB
Website
Nathan Eberle
7th Grade AB
      
 
Carol Martin
7th Grade AB 
Website
Ellen Nielsen
7th Grade AB 
Website
Janessa Rodriguez
7th Grade AB 
 
      
  
Sara Silva
7th Grade AB/7th Grade Lead 
 
  
Claire Steinbronn
7th Grade AB 
Website
 
 
 
Kim Williams
7th Grade AB 
 

8th Grade Academic Block

  
 
Amy Grannis
8th Grade AB 
Sarah Jackson
8th Grade AB
Website
Sherri Lummis
8th Grade AB/8th Grade Lead
      
 
Latisha Pitts
8th Grade AB 
Website
Robert Prado
8th Grade AB 
Website
Lisamarie Slater
8th Grade AB 
Website
 

      
  
Candice Smith
8th Grade AB
Website
 
  
Kelsey Smith
8th Grade AB 
Website
 
  
Daniela Topjian
8th Grade AB/GR Peer Counselor

GR Math

  
 
Matt Hirata
Math 7
Kimberly Fries
Math 7
Mandy Howland
Math 7/Math 8 
      
 
Katelynn Hamilton
Math 7/Math 7 Strategies
Sally Peterson
Advanced Math 7
 
Ron Ramos
Math 8/Advanced Math 8
 
      
 
 
Steve Elsberry
Math 8/Advanced Math 8
 
 
 
Dewayne Williams
Math 8/Math 8 Strategies
 
 
 
Matthew Holcomb
Advanced Math 8/Math 2
 

Physical Education

  
 
Kacey Akin
GR Physical Education
Kari Genco
GR Physical Education
John Jones
GR Physical Education
[email protected]
      
 
Bryan Juinio
GR Physical Education
Dustin Riley
GR Physcial Education
Tanner Sneed
GR Physical Education
[email protected]

Science Department

  
 
Johnathan Benson
CN/GR Honors Biology 
Matt Carter
CN/GR Biology 
Jonathan Clark
8th Grade Science 
      
 
Tony Frates
8th Grade Science 
Website
Jim Giacobbe
7th Grade Science 
Website
 
Debra Lindstrom
7th Grade Science/8th Grade Honors  
 
      
 
Mark Matteucci
8th Grade Science
 
 
Maral McDowell
CN/GR Biology 
Website
 
 
 
Dan O'Hara
 7th Grade Science
 
 
     
 
Erica Robinson
7th Grade Science/Honors 7th Gr. Science
Website 
    

GR Special Education Department

  
 
Cynde Walton
GR Autism
Eric Hansen
GR Vocational Education/RSP
Website 
Trish Anderton
GR Vocational Education/RSP
      
 
Lucas Lundy
GR Vocational Education/RSP
Website
Vianey Arias
GR Functional Life Skills (FLS)
 
Jena Fields
GR Autism
Website
 
      
 
Jessica Van Ness
GR FLS/SD
Website

Visual and Performing Arts

  
 
Cody Ashford
GR Drama 
Website
Michael Cheng
CN/GR Orchestra
Website
Riley Garcia
GR Choir
      
 
Monica Morandi
CN/GR Art 
Jose Vargas
GR Band

Other Electives

  
 
Jill Drilling
CTE/8th Grade Intro to Education
Website
Amy Grannis
CTE/8th Grade Exploring Child Literature
Website
David Steele
Computer App Science
      
 
Claire Steinbronn
Film Studies
Website
Sherri Lummis
Film Studies
Website
Ben Holscher
Teen Living
Website
      
  
Faith Younglund
GR Yearbook
Website
  
Clovis Unified School District: Be the best you can be in mind, body, and spirit
Buchanan Area Schools
Buchanan Alta Sierra Cole Century Dry Creek Garfield Tarpey Woods
Clovis High Area Schools
Clovis High Clark Cedar Wood Mickey Cox Gettysburg Jefferson Red Bank Sierra Vista Weldon Clovis Elementary
Clovis West Area Schools
Clovis West Kastner Ft. Washington Liberty Lincoln Maple Creek Nelson Pinedale Valley Oak
Clovis North Area Schools
Clovis North Bud Rank Copper Hills Fugman Mountain View River View
Clovis East Area Schools
Clovis East Boris Fancher Creek Freedom Miramonte Oraze Temperance Kutner Reagan Elementary Young Elementary
More
Schools
CART Gateway Clovis Online School Clovis Community Day School Clovis Adult Education Sierra Outdoor
View text-based website